

- З їх участю здійснюються осмотичні процеси клітин, які лежать в основі поглинання та руху води, поживних речовин та підтримується напружений (тургорний) стан клітинних оболонок.
- Завдяки окремим вакуолям або їх сукупності в клітині – вакуому досягається мінімізація об'єму цитоплазми та істотне збільшення поверхні розподілу між цитоплазмою і тонопластом.
- Центральнее положення і значний об'єм вакуолі забезпечує ефективне просторове розміщення хлоропластів з наближенням їх до поверхні клітини, в умови оптимального освітлення.
- Вакуолі приймають участь у детоксикації цитоплазми, виконуючи функцію буферної системи її захисту від метаболічних або іонних стресів.
- Вакуолям властива лізосомна функція –розщеплення деяких макромолекул та відпрацьованих органелл.
- Як внутрішнє середовище, вакуолі підтримують гомеостаз рослинної клітини, а процесс вакуолізації є необхідною умовою росту клітини.
- Вакуолі часто є вмістищем різних вторинних метаболітів: алкалоїдів, фловоноїдів, шкідливих іонів та речовин. - Вони також є резервуаром, де відкладаються про запас деякі поживні речовини: сахариди, органічні кислоти, білки, які періодично включаються в обмін речовин і використовуються для потреб клітини як будівельний та енергетичний матеріал.
- Вакуолі також беруть участь у явищі плазмолізу, так як процесс відставання цитоплазматичного вмісту від клітинної оболонки, зумовлений зменшенням кількості води у вакуолях шляхом осмотичних процесів.
Таким чином, вакуолі рослинної клітини – поліфункціональні утворення.
Немає коментарів:
Дописати коментар